Christpost #6: Co nie co na temat Świętego Mikołaja!


W kalendarzu 6 grudnia- Mikołajki! Dlatego też dzisiaj w moim Christpost nie może zabraknąć Świętego Mikołaja. Czy wiecie, że ten oryginalny Mikołaj wcale nie jest gruby? Że wcale nie nosi czerwonego kubraczka? I że w rzeczywistości nie reklamował ani swojej działalności ani żadnych produktów? 

Tak, tak obecny wygląd świętego Mikołaja zawdzięczamy wielkiej firmie produkującej napoje gazowane. To dzięki Coca-coli znamy brodatego dziadka w czerwonym kubraczku.

UWAGA! Sprostowanie: Otóż dziś rano po przesłuchaniu bardzo ciekawego podcastu Gosi Zmaczyńskiej Zmacznego dowiedziałam się, iż całe swoje życie żyłam w błędzie. Otóż to nie Coca- Cola po raz pierwszy użyła wizerunku Świętego Mikołaja jaki znamy dziś. Ale odpowiedź kto to zrobił znajdziecie już u Gosi. Link do podcastu oczywiście zostawiam TU

Ale kim był prawdziwy Święty Mikołaj? Jak wyglądał? Skąd pochodził? I dlaczego tak na prawdę znamy go i upamiętniamy do dziś?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym poście. 

Święty Mikołaj to inaczej Mikołaj z Miry lub Mikołaj z Bari. Żył na przełomie III i IV wieku i w tamtym okresie był biskupem Miry w Licji. Legendy głoszą, iż urodził się w mieście Patara w Licji. Kiedy dorastał postanowił wyrzec się kobiet, handlu, rozrywki i polityki. Poświęcił się natomiast pobożności. W związku z tym, że był on dzieckiem bogatych, szlachetnych rodziców, to po ich śmierci odziedziczył duży majątek. Postanowił on wspomagać innych, biedniejszych ludzi. 
Kiedy rozpoczęły się wybory biskupa Miry ogłoszono, iż biskupem zostanie osoba, która rankiem po raz pierwszy wejdzie do kościoła, aby się pomodlić. W taki sposób Mikołaj został biskupem.

źródło

Istnieje kilka legend związanych z żywotem świętego Mikołaja. 

  1. Stratelatis: Legenda ta pochodzi z VI wieku. Jest to opowieść o uratowaniu żołnierzy skazanych na śmierć. Mówi ona, iż święty Mikołaj uratował żołnierzy, którzy prosili go o pomoc. W nocy ukazał się on we śnie cesarzowi i prefektowi i udowodnił niewinność żołnierzy, a także wskazał winnych. Żołnierze zostali uniewinnieni.
  2. Trzy córki: Legenda pochodzi z wieku IX. Opowiada o tym, iż Mikołaj miał chciwego i nieufnego sąsiada. Nie dowierzał on w pobożność samego Mikołaja i poddawał ją w wątpliwość. Niestety sąsiad ten stracił cały majątek. Ponieważ nie stać go było na posag dla swoich trzech córek postanowił sprzedać je do domu publicznego. Mikołaj jednak bardzo chciał uratować cnotę tych córek. Postanowił więc podrzucić sąsiadowi przez okno pieniądze na posag dla córek. Gdy podrzucił pieniążki dwukrotnie sąsiad postanowił sprawdzić kto jest owym darczyńcą. Nocą postanowił obserwować kto pojawi się przy oknie. Gdy okazało się, iż był to jego sąsiad Mikołaj ten postanowił nawrócić się. 
  3. Żeglarze: Legenda ta opowiada o żeglarzach, których na statku spotkał sztorm. Ich statek zaczął tonąć. Wtedy żeglarze prosili o pomoc Mikołaja. Pojawił się on, wydobył ich statek i uciszył morze i zniknął. Żeglarze dopłynęli szczęśliwie do Miry, gdzie w kościele dziękowali Mikołajowi.
  4. Zboże: Legenda ta dotyczy czasów wielkiego głodu. Opowiada o kapitanie który płynął statkiem. Ukazał się mu we śnie Mikołaj i skłonił do zboczenia z trasy. W porcie do którego dotarł statek został załadowany zbożem, które zostało rozdzielone pośród mieszkańców Miry. Co się okazało po dotarciu do miejsca docelowego w załadunku niczego nie brakowało. 

"Mikołaj jest patronem: Albanii, Grecji, Rosji, Aberdeen, Antwerpii, Bari, Berlina, Bydgoszczy, Chrzanowa, Elbląga, Głogowa, Miry, Moskwy, Nowogrodu, bednarzy, wytwórców guzików, cukierników i piekarzy, panien szukających kandydata na męża, gorzelników i piwowarów, jeńców, kancelistów parafialnych, kierowców, kupców, marynarzy, rybaków i żeglarzy oraz flisaków, młynarzy, uczonych i studentów, notariuszy, obrońców wiary przed herezją, pielgrzymów i podróżnych, sędziów i więźniów, sprzedawców perfum, wina, zboża i nasion, pojednania Wschodu i Zachodu"

Wszystkie informacje, które mogliście tutaj przeczytać pochodzą z Wikipedii. 

Komentarze

Popularne posty