Christpost #9: Ciekawostki o świętach w wybranych krajach!


Dzisiaj chciałabym w ramach kontynuacji wczorajszego tematu Christpost w dwóch zdaniach opisać ciekawostki na temat świąt i ich historii w innych krajach. Będą to oczywiście wybrane kraje, bowiem nie sposób opisać wszystkie. 

KANADA:

Kiedy w 1700 roku niemieccy osadnicy wyemigrowali z USA do Kanady przynieśli ze sobą wiele Bożonarodzeniowych zwyczajów takich jak kalendarze adwentowe, choinka, domki z piernika czy ciasteczka. 

MEKSYK:

W tym kraju największą ozdobą świąt Bożego Narodzenia jest szopka (El Nacimiento). Choinka może być natomiast wbudowana w szopkę lub inne miejsce w domu. Zwykle mieszkańcy Meksyku decydują się na sztuczne drzewko, ze względu na fakt, iż naturalna sosna jest w tamtym obszarze towarem luksusowym. 

WIELKA BRYTANIA:

Tradycyjną choinką w Wielkiej Brytanii jest świerk pospolity. Był to gatunek rodzimy przed epoką lodowcową i został przywrócony przed 1500 rokiem.

GRENLANDIA:

W związku z usytuowaniem blisko bieguna północnego, choinki muszą być na ten teren importowane. Naturalnie najzwyczajniej tam nie rosną. Grenlandczycy dekorują drzewka świecami i jasnymi ornamentami.

GWATEMALA:

Choinka stała się drugą obok szopki najważniejszą dekoracją bożonarodzeniową głównie ze względu na dużą liczbę niemieckich mieszkańców Gwatemali. Dzieci znajdują swoje prezenty pod choinką. Dorośli zaś nie wymieniają się prezentami aż do Nowego Roku.

BRAZYLIA:

Boże Narodzenie przypada w Brazylii na okres letni. Mimo to na drzewkach pojawiają się kulki bawełny, które mają imitować śnieg. 

IRLANDIA:

Mieszkańcy kupują choinkę w dowolnym momencie w grudniu i dekorują ją bombkami i światełkami. Na drzwiach przywieszane są wianki i jemioła, a cały dom dekorowany jest bluszczem, girlandami oraz ostrokrzewem czy świecami. Na szczycie choinki w Irlandii można znaleźć gwiazdę lub aniołka. 

SZWECJA:

Kupno i dekoracja choinki jest w Szwecji różnorodna. Jedni kupują ją na długo przed Wigilią, a drudzy na kilka dni przed. Do dekorowania drzewka używa się gwiazdek, płatek śniegu zrobionych ze słomy, kolorowych drewnianych figurek zwierząt czy słomkowych elementów wystroju.

NORWEGIA:

Obecnie Norwegowie wybierają się do lasu w poszukiwaniu choinki. W Wigilię dorośli ubierają choinkę w salonie, podczas gdy dzieci czekają na zewnątrz. W Norwegii istnieje zwyczaj śpiewania kolęd okrążając choinkę wspólnie trzymając się za ręce. Następnie odpakowuje się tam prezenty. 

UKRAINA:

Katolicy obchodzą tam Boże Narodzenie 25 grudnia, a prawosławni dopiero 7 stycznia. Do tradycji ukraińskich obchodów tych świąt należy ubieranie choinki i organizacja przyjęć. 

HISZPANIA:

Popularnym zwyczajem w tym kraju jest gra o nazwie Katalonia. Polega ona na uderzaniu w pień drzewa pełen słodyczy i próbowaniu wybić orzechy laskowe, migdały, tofii i inne słodycze.

WŁOCHY:

We Włoszech centralnym punktem świąt jest żłóbek (presepio). To wokół niego gromadzą się rodziny. Żłóbki te są zwykle robione ręcznie. 

NIEMCY:

Wiele tradycji, które obecnie praktykowane są na całym świecie rozpoczęło się w Niemczech. Więcej o tradycji pochodzącej z Niemiec pisałam TU. 

AFRYKA POŁUDNIOWA:

Boże Narodzenie przypada w Afryce Południowej na letnie wakacje. Tradycja choinki nie jest tu powszechna, jednak w tym okresie w oknach pojawiają się świecidełka i błyszcząca wata.

FILIPINY:

Z racji finansowej preferowane tutaj są ręcznie robione drzewka. W grudniu wszędzie na Filipinach pojawiają się kolorowe latarnie i parole. 

CHINY:

Choinki są w tym kraju nazywane "drzewkami światła". Nie duży odsetek Chińczyków obchodzi te święta, jednak Ci którzy świętują ozdabiają sztuczne choinki storczykami, papierowymi łańcuchami, latarniami i kwiatami. 

JAPONIA:

Dla mieszkańców Japonii Boże Narodzenie jest głównie świeckim świętem, które poświęcone jest rodzicielskiej miłości. Choinki są tutaj dekorowane wieloma ozdobami od małych świec po papierowe ozdoby i małe zabawki. Najpopularniejszy zaś jest łabędź origami, którym Japończycy dekorują bożonarodzeniowe drzewko. Japońskie dzieci wymieniają wiele papierowych łabędzi z ludźmi z różnych stron świata na znak by wojna nigdy się nie powtórzyła. Nazywane są one "ptakami pokoju".

Informacje zasięgnęłam ze strony: https://www.history.com/topics/christmas/history-of-christmas-trees

Komentarze

Popularne posty