Christpost #8: Historia Bożonarodzeniowego Drzewka

     

Dzisiaj pochylę się nad popularną choinką. Skąd wziął się zwyczaj ozdabiania choinki na Boże Narodzenie? 

Starożytność

Długo przed chrześcijaństwem starożytna ludność miała w zwyczaju wieszać wiecznie zielone rośliny nad oknami i drzwiami swoich domów. Istniały bowiem wierzenia, iż zwyczaj ten chroni przed czarownicami, duchami i chorobami.

Zimozielone rośliny przypominały ludziom starożytnym o okresie ciepłym i słonecznym, który nadchodził po przesileniu zimowym. 

Starożytni Egipcjanie czcili boga Ra. W okresie przesilenia zimowego, kiedy wierzono, iż bóg Ra wychodzi z choroby, mieszkańcy Egiptu wypełniali swoje domy zielonymi palmami, które miały symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią. 

Jak wspominałam już w poście na temat historii świąt starożytni rzymianie świętowali Saturnalia. Na ten okres dekorowali swoje domy wiecznie zielonymi roślinami.

Zaś w północnej Europie  Celtyccy druidzi dekorowali domy gałązkami roślin wiecznie zielonych na znak wiecznego życia. A skandynawscy wikingowie uznawali je za specjalne rośliny boga słońca Balder.

Początek tradycyjnej choinki

Za początek obecnie znanej nam choinki uznaje się Niemcy. To właśnie tam w XVI wieku przynoszono do domów i dekorowano zielone drzewka. Niektórzy mieszkańcy układali drewno w piramidy i dekorowali je za pomocą świec i gałązek roślin zimozielonych.

Zapalone świece pojawiły się wśród choinkowych dekoracji najprawdopodobniej dzięki XVI- wiecznemu reformatorowi Marcinowi Lutherowi. To on idąc do domu wieczorową porą zachwycił się blaskiem gwiazd i chcąc oddać ten widok również swojej rodzinie ustawił drzewko w pokoju a następnie przyozdobił je w świece.

Amerykanie nie akceptowali choinki, aż do XIX wieku. Mimo, iż dla mieszkańców Niemiec oraz dla osadników niemieckich w Ameryce był to dobry, znany i podtrzymywany zwyczaj. Amerykanie przez dłuższy czas uważali go za pogański i nieakceptowalny.

Wiele z obecnie panujących tradycji jak ubieranie choinki czy śpiewanie kolęd były w Ameryce zabronione a  i nie rzadko karane grzywną. Stan taki utrzymywał się, aż do XIX wieku. Przełomem w zmianie myślenia stał się napływ irlandzkich i niemieckich imigrantów.

W 1846 roku brytyjska rodzina królewska została uwieczniona w prasie na tle choinki. Niemalże natychmiast praktyka ta stała się bardzo modna, a tym samym choinka zadomowiła się w Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Od czasu lat 90. XIX wieku popularność choinki rosła, a różnice dało się zauważyć pomiędzy kontynentami. W Europie królowały małe drzewka, zaś Amerykanie decydowali się na drzewka sięgające aż pod sam sufit.

Na początku XX wieku Amerykanie ozdabiali choinkę ozdobami domowej roboty. Niemcy używali zaś jabłek, marcepanowych ciasteczek i orzechów. Stosowano również popcorn barwiony na różne kolory i przeplatany jagodami i orzechami. Pojawienie się elektryczności przyniosło choinkowe lampki, dzięki którym drzewka mogły olśniewać blaskiem. Dzięki temu choinki zaczęły pojawiać się na placach w środku miasta, a dla Amerykanów stały się tradycją.

Rockefeller Center Christmas Tree 

Chyba najbardziej popularna choinka w Nowym Jorku, znajdująca się w Rockefeller Center na zachód od Piątej Alei pochodzi z czasów Epoki Depresji. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 1931 roku jako małe drzewko na placu budowy. Dwa lata później ustawiono tam inne drzewko, zaopatrzone tym razem w światełka. Obecnie choinka ta mieści na sobie aż 25 000 choinkowych lampek.

Znalezione obrazy dla zapytania rockefeller center christmas tree
źródło

A teraz czas na kilka ciekawostek dotyczących choinki:

  • Najwyższą choinką jest 91-letnia i 92-metrowa jodła w stanie Waszyngton
  • W 1912 roku w Nowym Jorku wzniesiono pierwszą publiczną choinkę w USA.
  • Corocznie sadzone jest 77 milionów choinek. 
  • Pomysł lampek choinkowych zrodził się w głowie asystentów Thomasa Edisona.
  • Najlepiej sprzedającymi się choinkami są: sosna biała, jodła balsamiczna, jodła Frasera , daglezja, sosna szkocka. 
  • Ponad 1000000 akrów/ pól ziemi zostało obsadzonych choinkami. 
Informacje zasięgnęłam ze strony: https://www.history.com/topics/christmas/history-of-christmas-trees

Komentarze

Popularne posty